


13 point i seks kampe var nok til at spille sig videre, men Roma måtte nøjes med andenpladsen i Europa Leagues Gruppe G.
Torsdag aften satte Roma punktum på gruppespillet med en 3-0-sejr over Sheriff Tiraspol, men samtidig vandt Slavia Prag 4-0 mod Servette, og dermed tog tjekkerne førstepladsen.
Den manglende gruppesejr var ifølge Roma-manager Jose Mourinho selvforskyldt.
- Det er vores egen skyld, at vi blev nummer to. Vi leverede en forfærdelig præstation i Prag, og det ødelagde det.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Vi vandt vores hjemmekampe og spillede to fine udekampe, man kan ikke levere, som vi gjorde i Prag. Vores straf er, at vi skal spille to ekstra opgør, selv om truppen har brug for at spille færre kampe, udtalte Mourinho ifølge Football Italia.
Servette tog tredjepladsen, mens Sheriff Tiraspol endte sidst i puljen.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
FC Sheriff
Roma
Europa League


























