2026-09-23 10:29:00

Nartey er tilbage: Et dejligt øjeblik

Nikolas Nartey glæder sig over at være tilbage for Stuttgart. Det var et dejligt øjeblik, siger danskeren. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

torsdag 1. okt

STU

vs

GRF

Nikolas Nartey blev i august ramt af en muskelskade og har siden været ukampdygtig for Stuttgart.

I weekenden fik den 26-årige dansker imidlertid sit comeback i 0-1-nederlaget til Dortmund, og det vækker glæde.

Resultatet irriterer dog Nartey, fortæller han til Stuttgarts hjemmeside.

- Det var et dejligt øjeblik endelig at kunne være med i en kamp igen og stå på banen. Samtidig havde jeg selvfølgelig ønsket, at kampen var endt anderledes. 

- Resultatet irriterede os meget, for vi følte, at vi kunne have fået mere ud af kampen, siger Nartey.

Artiklen fortsætter efter billedet

Bundesliga -Nartey er tilbage: Et dejligt øjeblik
Foto: Thilo Schmuelgen/Reuters/Ritzau Scanpix

Den danske midtbanespiller er ikke en del af Brian Riemers trup i denne omgang, og derfor skal tiden bruges på at pudse formen af i Stuttgart, som i løbet af de kommende uger har to testkampe.

- For mig personligt kommer testkampene på det perfekte tidspunkt. Efter mit comeback kan jeg bruge dem til at få flere minutter på banen. 

- På den måde kan jeg bygge formen op og komme tilbage i rytmen, siger han.

Nartey har spillet for Stuttgart siden 2019 og har i den periode spillet 62 kampe for klubben.

Podcast Cover

Bastant Riemer kræver ansvar

Hattrick | Afsnit 24

Esbjerg skal have ny cheftræner, da Sancheev Manoharan tirsdag er blevet fyret i det vestjyske efter en sæsonstart, der placerer klubben på sidstepladsen.

Læs mere
-15:41

Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

torsdag 1. okt

STU

vs

GRF

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce