




I Istanbul var FC København enormt skuffede over kun at få 2-2 mod Galatasaray efter to sene mål, men søndag var det lige omvendt.
Her var det FCK, der med to sene scoringer af Roony Bardghji vendte det hele på hovedet og vandt 3-2 over Brøndby.
Før de to opgør spillede FCK 2-2 i en begivenhedsrig udekamp mod FC Nordsjælland.
- Det har været nogle vilde fodboldkampe, vi har spillet i den uge. Jeg tror, det er min vildeste uge med fodbold, siger Rasmus Falk.
- Der var en topkamp i Nordsjælland, en topkamp her og så en Champions League-kamp i Istanbul, og de har alle sammen været fede, intense og tætte. Det er dejligt, vi kan slutte ugen af med en sejr.
Brøndby var klart bedst før pausen, men FCK vendte altså det hele på hovedet og vandt på målstregen.
Artiklen fortsætter efter billedet

Spørgsmålet er, om det var fortjent alt i alt?
- Jeg synes, vi var gode i anden halvleg, men vi var dårlige i første halvleg – rigtigt dårlige. Vi var hele tiden sent på den, kom aldrig rigtig tæt på dem, fik for lange afstande i holdet og blandet med halvdårlig kvalitet på bolden blev det noget rod.
- Jeg synes, vi var rigtig gode i anden halvleg, og med det in mente var det fint, at vi vandt. Jeg synes også, der er noget mentalitet i det, og deres målmand har også en fantastisk redning, før vi scorede, og til sidst kunne vi lukke den helt, da det blev endnu mere åbent.
- Jeg synes, vi havde god kontrol i anden halvleg, men vi havde selvfølgelig noget, vi skulle indhente fra første halvleg, siger Falk.
FCK's næste opgave er i Oddset Pokalen mod Lyseng onsdag.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
FC København
3F Superliga



























