2024-06-10 06:21:11

Newcastle meldes enig med Burnley-keeper

Newcastle er ifølge Fabrizio Romano enig med Burnleys James Trafford om de personlige vilkår.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

21-årige James Trafford røg ud på bænken i slutningen af sæsonen i Burnley.

Og nu kan keeperen være på vej videre.

Tidligere har Sky Sport skrevet, at Newcastle havde budt omkring 15 millioner pund, hvilket svarer til cirka 130 millioner kroner for Trafford.

Mandag kan transferinfluenceren Fabrizio Romano fortælle, at James trafford og Newcastle er enige om de personlige vilkår - klubberne har dog stadig ikke fundet hinanden.

Romano skriver videre, at det forventes, at Newcastle snart lægger et nyt bud.

Artiklen fortsætter efter billedet

Premier League -Newcastle meldes enig med Burnley-keeper
Foto: Molly Darlington/Reuters/Ritzau Scanpix

Den 21-årige engelske målmand skiftede til Burnley fra Manchester City forud for den netop overståede sæson.

Han noterede sig for 28 førsteholdskampe i sin debutsæson for Burnley.

James Trafford har ifølge Daily Mail også interesse fra Chelsea, Liverpool og Bayern München. 

Burnley endte med at rykke ud af Premier League. Dermed står der Championship på programmet efter sommerferien.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce