Bolden ruller igen i 2. division og denne lørdag var begge oprykkerhold i aktion i gruppe 2, hvor holdene spillede deres første kampe i denne sæson. FC Sydvest skulle på udebane mod Næsby, men det opgør slap hjemmeholdet bedst fra.
Nick Ragus var i hopla for Næsby og da uret havde rundet ti minutter, havde han scoret to gange. Med 2-0 på tavlen til Næsby allerede på dette tidspunkt i kampen, så det for alvor svært ud for oprykkerne. I anden halvleg udbyggede Mikkel Ørbech til 3-0 for hjemmeholdet.
Det lykkedes FC Sydvest at komme på tavlen og få reduceret, da Morten Hansen sendte bolden i nettet til slutresultatet 3-1 til Næsby.
Andetsteds kom 2. division gruppe 2's andet oprykkerhold Greve på tavlen pointmæssigt. De mødte Svendborg på udebane og var faktisk tæt på at stjæle sejren.
Efter 0-0 ved pausen havde Jonas Hvilsom kampens mest nærgående forsøg, da han bankede et langskud på undersiden af underliggeren for hjemmeholdet, men i stedet blev det Greves Rasmus Vibe, der scorede i den anden ende og bragte oprykkerne foran 1-0.
Svendborg fik udlignet og sikrede sig dermed et enkelt point i premiere-kampen, da Bakary Bojang sendte bolden ind til 1-1 efter tre Svendborg-hjørnespark i træk.
Middelfart og Dalujm delte i porten og spillede 0-0.



Næsby Boldklub
FC Svendborg
Middelfart Boldklub
FC Sydvest
Greve
CampoBet 2. division
Dalum































