

Dommer Lasse Graagaard har været i fokus efter Superliga-kampen mellem OB og Silkeborg IF.
I Odense-lejren var kritikken størst, da blandt andre Max Ejdum kaldte Graagaard arrogant efter flere kendelser og situationer, som ikke gik OB's vej.
Frustrationerne var store, og det forstår Silkeborg-keeper Nicolai Larsen godt.
- Den eneste, der er objektivt inde på banen, er dommeren. Vi andre synes altid, at vi får for lidt, og det er ikke anderledes for os i dag. Sådan er det jo, når man løber rundt som spiller.
- Der synes vi altid, at vi skulle have haft et frispark mere. Men jeg vil også gerne indrømme, at jeg selv så et frispark lige inden, at vi scorede op i den anden ende, siger Nicolai Larsen til Bold og den øvrige presse.
Artiklen fortsætter efter billedet

Det var også en situation, som OB-cheftræner Alexander Zorniger var uforstående over for, da han så et frispark på Jay-Roy Grot.
Men det blev altså ikke dømt, og så spiller man videre, siger Nicolai Larsen.
- Så jeg kan da godt forstå, at man føler sig "bortdømt". Det er nok at gå for langt, synes jeg. Men at man ikke lige havde dommertække, det kan jeg da godt forstå, at de føler.
- Det føler jeg stort set også hver gang, og jeg er heller ikke specielt objektiv.
I kan se højdepunkterne fra 1-1-kampen mellem OB og Silkeborg i videoen øverst i artiklen.

VM Morgenbriefing: Norge ror videre - nu venter England
Hattrick | Afsnit 136Norge bliver ved med at skrive VM-historie. Erling Haaland scorer to gange, Brasilien er ude, og nu venter en kvartfinale mod England efter englændernes dramatiske sejr over Mexico.
Læs mere

OB
Silkeborg IF
3F Superliga





































