2022-03-22 16:25:47

Nicolai P. fortryder batalje: Ser ikke kønt ud

Nicolai Poulsen fortryder, at han råbte Viborgs Younes Bakiz ind i hovedet efter det brændte straffespark i overtiden. Det fortæller han til stiften.dk. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 23. runde

FT

AGF

0 - 0

VB

AGF's Nicolai Poulsen har været et stort samtaleemne på internettet, efter han mod Viborg valgte at råbe Younes Bakiz ind i hovedet, efter sidstnævnte havde brændt et straffespark i overtiden, i stedet for at fejre det med Jesper Hansen og resten af holdet. 

Nu tager Nicolai Poulsen for første gang bladet for munden, og fortæller om situationen. 

- Det er klart at kunne jeg lave situationen om, havde jeg ikke råbt ham ind i hovedet og jublet over det. Og det var faktisk det, det handlede om for mig: at juble over, at Hansen tog straffesparket. 

- Men vi havde haft nogle bataljer i løbet af kampen, som gjorde, at han lige skulle have den der oveni, men det er ikke noget, der ser kønt ud, og ikke noget, jeg vil gøre en anden gang, fortæller Nicolai Poulsen til stiften.dk

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Nicolai P. fortryder batalje: Ser ikke kønt ud
Foto: Bo Amstrup/Ritzau Scanpix

Nicolai Poulsen fortæller yderligere til stiften.dk, at han har modtaget mange hadefulde beskeder i sin indbakke efter situationen med Viborgs Bakiz. 

Mandag fortalte Younez Bakiz om hele bataljen til bold.dk, det kan du læse lige her.

Nicolai Poulsen ønskede til stiften.dk ikke at kaste med mere mudder, hvorfor han ikke ville kommentere på udtalelserne fra Younez Bakiz

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 23. runde

FT

AGF

0 - 0

VB

Annonce

101 kommentarer

Se kommentarer
Annonce