Norge var foran med 2-0 mod Sverige tirsdag aften, men svenskerne kom tilbage på 2-2 sent i kampen, og i overtiden kom de blå-gule sågar foran på et mål af Robin Quaison.
Ole Kamara reddede dog Norge, som altså fik 3-3.
Efter kampen var Robin Quaison ude på tv og sige, at han mente, at Sverige var overlegen i opgøret - det var den norske angriber Joshua King ikke ligefrem enig i.
- Hvem er Quaison? Nummer elleve? Jeg ved ikke, hvad han har røget, men det er hans problem. Jeg tror, han skal se kampen igen, siger Joshua King til VG.
Han bliver bakket op af Ole Kamara, som altså scorede det sidste norske mål.
- Man er helt på månen, hvis man mener, at man er overlegen, når man har været nede med 0-2. Så har man sandsynligvis røget noget, siger Kamara til VG.
Robin Quaison holder dog fast i sine udtalelser.
- Ja, ellers havde jeg ikke sagt det, siger Quaison, som ifølge VG brød ud i grin, da han hørte, hvad Joshua King havde sagt.
- Hahaha. Det var den følelse, jeg havde, da jeg var ude på banen. Jeg respekterer det, hvis han har en anden følelse. Det er sådan, det er. Vi kan ikke mene det samme. Det er umuligt, siger Quaison.
Sverige er på andenpladsen i sin gruppe efter de første to kampe. Norge er på femtepladsen.


EM
Sverige
Norge































