Axel Disasi og Raheem Sterling har længe været helt ude i kulden hos Chelsea.
Ingen af de to spillere har fået minutter på førsteholdet i denne sæson, og begge er endt i en såkaldt 'bomb squad'.
Nytårsdag forlod træner Enzo Maresca klubben, men spørgsmålet er, om ansættelsen af Liam Rosenior kommer til at ændre tingenes tilstand.
Det blev Rosenior spurgt ind til forud for mødet med Arsenal.
- Jeg skal have samtaler med dem. Som I ved, er vi i januar.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Raheem har haft en fremragende karriere. Jeg har enorm respekt for ham. Axel er en spiller, jeg virkelig, virkelig har kunnet lide i lang tid.
- Helt ærligt er jeg nødt til at have en samtale med dem. Jeg er nødt til at have en samtale med klubben. Jeg er helt oprigtig. Jeg skal ganske enkelt arbejde mig igennem en liste af prioriteter. Det vil jeg gøre i løbet af de næste par dage, udtalte Chelsea-træneren ifølge BBC.
BBC beretter, at Napoli har set sig lun på Sterling, mens Roma og Lyon har undersøgt muligheden for at hente Disasi.
Chelsea får onsdag aften besøg af Arsenal i Carabao Cuppen.

Chelsea
Carabao Cup




























