I april præsenterede selskabet bag FC København, Parken Sport & Entertainment, ny bestyrelsesformand, og her faldt valget på 56-årige Allan Agerholm.
Den nye formand giver i den forbindelse et længere interview til fanmediet Copenhagen Sundays, og her falder snakken blandt andet på konkurrenterne fra FCM, og hvor meget der skal investeres i fodboldholdet i FCK, hvortil Allan Agerholm siger:
- Nu begynder vi at bevæge os ud i det fodboldtekniske regnestykke, som jeg ikke har lært endnu, men det, jeg har lært, er, at man skal ikke basere sin privatøkonomi eller sin virksomheds økonomi på, at man vinder i lotto. FC Midtjylland har vundet i lotto.
- Du skal basere din privatøkonomi og virksomhed på sund købmandskab. Det er sådan et FCK og Parken, jeg driver, og det er helt sikker sådan et FCK, som PC (sportsdirektør Peter Christiansen, red.) driver. Jeg tror, vi kommer fra den samme skole.
- Vi tror ikke på, at man grundlæggende bare skal købe sig til succes. Vi tror på, at man skal være en købmand, der bliver en succes, og det tror jeg også på, at man kan i en fodboldklub. Det kan man alle andre steder, siger Allan Agerholm til Copenhagen Sundays.
Allan Agerholm har stor erfaring fra hotel- og konferencebranchen og har afløst Bo Rygaard som Parkens formand.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
FC Midtjylland
FC København
3F Superliga


























