2025-05-06 18:05:00

Ny PL-regel på vej: Kamerafolk tillades på banen

Ifølge medierne Daily Mail og The Mirror får kamerafolkene i Premier League fra og med næste sæson lov at entrere banen for at filme fejringerne efter mål. Kommentatorer og eksperter får ligeledes lov at filme deres egne reaktioner.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Der er nye muligheder på vej for de tv-selskaber, der har rettighederne til verdens mest lukrative sportsliga.

Fra næste sæson får de kamerafolk, som filmer på såkaldte Steadicams, nemlig lov til at entrere grønsværen under kampen.

Det skriver blandt andre Daily Mail og The Mirror.

Kamerafolkene med netop denne type kameraer har hidtil fået lov at gå på banen og filme efter slutfløjt, men det er altså denne beføjelse, som angiveligt udvides i den kommende sæson.

Dermed får tv-selskaberne mulighed for at komme endnu tættere på de målfejringer, som ikke i foregår foran kameraerne på sidelinjen.

Artiklen fortsætter efter billedet

Premier League -Ny PL-regel på vej: Kamerafolk tillades på banen
Foto: Dylan Martinez/Reuters/Ritzau Scanpix

Ligeledes vil kommentatorer og eksperter fremover blive tilladt at filme deres egne reaktioner på mål, store øjeblikke og deslignende.

I forvejen gør eksperter som Gary Neville, Rio Ferdinand, Jamie Carragher og Robbie Savage det, når de kommenterer på Sky eller TNT, men fremover står disse såkaldte comms cams altså til at blive demokratiseret.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Annonce

14 kommentarer

Se kommentarer
Annonce