Ligue 1 -Nyindkøbte Cajuste før PSG: Messi er mit idol
2022-01-23 14:53:56
Foto: Reims

Nyindkøbte Cajuste før PSG: Messi er mit idol

Reims' nye signing Jens-Lys Cajuste er fortrøstningsfuld for sin tid i den franske liga, som han betragter som et perfekt match. Ikke mindst med henblik på det forestående møde med Lionel Messi og PSG søndag aften.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Ligue 1 - 22. runde

FT

PSG

4 - 0

REI

Jens-Lys Cajuste er ny mand i Reims, hvor den talentfulde svensker kom til fra FC Midtjylland tidligere på måden.

Adressen i Reims, som frister en tilværelse i den nederste halvdel af den franske Ligue 1, var måske noget overraskende, men det skifte passer efter alt at dømme den 22-årige landsholdsspiller glimrende

- Den passer som hånd i handske. Ikke kun fysikdelen men teknologien og taktikken passer mig også godt, sagde han til Aftonbladet.

- Det vigtigste er ikke klubbens størrelse lige nu, men spilletid til egen udvikling. Det er det, jeg leder efter.

Cajuste fik sin debut i sidste weekend i Reims' nederlag til Mets, men søndag står klubben overfor rækkens absolutte førerhold i form af stjernespækkede PSG. Og her er der særligt fokus på én spiller.

- Det er klart, at det er specielt. Messi har været mit idol, siden jeg var meget ung. Men jeg tror, at når kampen starter, er man så fokuseret, at man ikke når at tænke over det.

Reims møder PSG søndag aften klokken 20:45 på Parc des Princes.

Artiklen fortsætter efter indholdet

Ligue 1 - 22. runde

FT

PSG

4 - 0

REI

Annonce

1 kommentar

Se kommentarer
Annonce