3F Superliga -OB regner ikke med Falkesgaard denne sæson
2015-08-16 14:00:01
Foto: Lars Rønbøg / Getty Images

OB regner ikke med Falkesgaard denne sæson

OB’s Michael Falkesgaard er ude med en korsbånds- og ledbåndsskade. Sportsdirektør Jesper Hansen regner ikke med at se målmanden i aktion mere i denne sæson og leder efter en erstatning.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Da OB sidste weekend mødte AGF, klaskede målmand Michael Falkesgaard sammen med Mate Vatsadze og måtte lade sig udskifte.

Det viste sig at være en korsbånds- og ledbåndsskade, og meldingen lød på, at Falkesgaard var ude resten af 2015. Men sportsdirektør Jesper Hansen regner ikke med at se målmanden på grønsværen mere i denne sæson, så han kigger efter en erstatning.

- Det er en korsbånds- og ledbåndsskade. Det tager en otte-ni måneder, og det er en skade, der er farlig at forcere, for den kan opstå igen, siger Jesper Hansen til bold.dk.

- Inden Falkesgaard blev skadet, sagde vi, at vi gerne ville have konkurrence om positionen. I min verden er han ude i resten af sæsonen, så vi kigger stadig efter konkurrence til den position. Vi må se, hvilke muligheder der opstår, lyder det fra OB-chefen.

OB har hentet Michael Tørnes ind til at supplere Casper Radza, men der skal altså en tredje keeper ind i Ådalen.

kristian@bold.dk

Annonce
Annonce

4 kommentarer

Se kommentarer
Annonce