En ny Helveg er godt på vej i dansk fodbold.
Thomas Helvegs søn, Richard Emil Helveg, har nemlig skrevet ungdomskontrakt med OB, hvor han er anfører på klubbens U15-hold.
Det meddeler den fynske klub på sin hjemmeside torsdag eftermiddag.
Her oplyses det, at ungdomskontrakten har en varighed på tre år, hvilket betyder, at Helveg Jr. som minimum er at finde hos fynboerne, indtil han er U19-spiller.
15-årige Richard Helveg udtaler selv på OB's hjemmeside, at det er en drøm for ham at skrive under på en kontrakt med den fynske klub.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Det har været en drøm at kunne skrive kontrakt, og jeg har også arbejdet hårdt for det, så nu hvor det endelig giver pote, så er jeg selvfølgelig glad.
- OB betyder meget for mig, nu hvor min far har spillet her, og det gør det lidt specielt at tage de første skridt i hans fodspor.
- Jeg har været meget på stadion og været meget omkring Superligaen og nogle af spillerne, så det betyder meget, at jeg nu selv bærer OB-trøjen, siger han.
Richard Helveg var for nylig en del af U15-landsholdssamlingen, der blev afholdt i Vildbjerg.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
OB
3F Superliga





































