2. Division -Odder-angriber ikke imponeret af Øst-hold
2016-03-27 14:25:01
Foto: Jesper Poulsen / bold.dk

Odder-angriber ikke imponeret af Øst-hold

Odder er kommet glimrende i gang med sit forår efter sejre over to sjællandske hold, som angriber Tue Ullerup ikke har været synderligt imponeret af.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Østjyske Odder har slået Holbæk 4-0 ude og AB Tårnby 2-0 hjemme i sine to første kampe i foråret, og dermed har de bevæget sig et godt stykke væk fra nedrykningsstregen allerede.
En okay start på foråret – og lidt mere end det.

- Det vil være en lille underdrivelse at kalde det en okay start. Det har været godt, men vi må se, om det bliver ved. Taber vi de næste 14 kampe, kan vi jo ikke bruge det til noget. Indtil videre har det dog klikket for os, og vi har en god fornemmelse i truppen, siger Odder-angriberen Tue Ullerup til bold.dk.

Ullerup peger på en god opstart med stor fokus på fysikken samt en udbytterig træningslejr i Tyrkiet, hvor man blandt andet fik 1-1 mod Roskilde, som en af nøglerne til den positive start.

- Men derudover kontinuitet også en del af forklaringen, ligesom træneren vil gerne spille fodbold langs jorden,hvilket vi har fået integreret i vores stil samtidigt med, vi stadig mestrer de gode gamle dyder som fight og duelspil, siger Ullerup, der med syv point ned til stregen har mærket presset lette en smule fra skuldrene:

- Folk er mere end klar til at give den gas og få det afgjort, så vi sikrer os mindst en sæson mere i 2. division. Det kan godt være, det så bliver et lidt kedeligt forår, hvis vi vinder de næste par kampe, men det er okay. Sådan er det jo med den her nye turneringsstruktur.

Odder har høstet sine point mod sjællandske mandskaber, og Ullerup har indtil nu ikke været imponeret af truslen fra Øst.

- Jeg er lidt overrasket, fordi vi i flere år har hørt om, hvor gode Øst-holdene er. Indtil videre har jeg ikke været synderlig imponeret. Holbæk virkede slet ikke til at være klar på, at kampen skulle spilles på en humpet bane. De spillede konsekvent bolden rundt ved jorden, hvor vi nok er lidt mere pragmatiske i vores tilgang.

- Men det er indtil videre kun to kampe, så det kan jo godt være, det ændrer sig mod nogle af de andre sjællandske hold. I forhold til de to hold, vi har mødt indtil nu, synes jeg bare slet ikke på nogen måde, at de generelt har været stærke end et gennemsnitligt Vest-hold, siger Ullerup.

Odder har mandag besøg af fynske Dalum.

mikael@bold.dk

Annonce
Annonce

3 kommentarer

Se kommentarer
Annonce