
Danmark snuppede tirsdag aften en 1-0-sejr over Østrig og spillede sig til VM, og selvom det ikke blev nogen nem opgave, var østrigerne ikke tæt på at volde danskerne problemer.
Østrigs forsvarsspiller Martin Hinteregger erkender, at Danmark simpelthen bare er bedre end dem.
- Vi må erkende, at danskerne ganske enkelt er bedre end os, siger Martin Hinteregger ifølge Puls24.
- Vi har bare i lang tid ikke været i stand til at skabe målchancer og kombinere godt, Vi håber, at det hurtigt ændrer sig, og at vi kommer til at spille god fodbold igen.
- Måske er presset væk nu, så vi kan spille lidt mere frit. Vi skal finde rytmen igen og vide, hvad holdkammeraten ved siden af os vil. Alt var ikke dårligt, men meget var heller ikke godt.
Østrig er nummer fire i gruppen med syv point op til Skotland på andenpladsen.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere


VM
Østrig
Danmark



































