2026-05-29 21:21:03

Officielt: Barca køber Gordon

Anthony Gordon skifter til Barcelona, som køber kantspilleren i Newcastle og udstyrer ham med en femårig aftale.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Sommerens første store handel er på plads.

FC Barcelona bekræfter fredag aften, at man køber Anthony Gordon i Newcastle United.

Offensivspilleren har underskrevet en femårig kontrakt med catalanerne, som angiveligt sprænger banken for at få fingre i englænderen.

Ifølge The Athletic betaler den spanske storklub således i omegnen af 600 millioner danske kroner for Newcastle-profilen.

25-årige Gordon kom til Premier League-klubben i 2023, og han har været en stor profil siden skiftet fra Everton.

I den her sæson står han noteret for 17 mål og fem oplæg i alle turneringer.

Artiklen fortsætter efter billedet

La Liga -Officielt: Barca køber Gordon
Foto: Barcelona

I et interview på Newcastles hjemmeside takker den nu tidligere profil af.

- Jeg skylder klubben meget. Da jeg kom hertil, var jeg lidt fortabt både som menneske og som fodboldspiller. Klubben har givet mig en følelse af at høre til og en identitet. 

- Den har givet mig muligheden for at vise det niveau, jeg altid har troet, jeg havde i mig. Den har bragt mig op på den største scene og givet mig chancen for at præstere for trøjen.

- Det var vigtigt for mig at forlade klubben på en god måde, fordi jeg har elsket hvert eneste minut som en del af Newcastle United. 

- Det er en fantastisk klub, som jeg aldrig vil glemme. Jeg vil være fan resten af livet, fortæller englænderen.

Anthony Gordon nåede i alt 152 optrædener for The Magpies med 39 mål og 28 oplæg til følge.

Podcast Cover

Brøndby kan udnytte Nørgaard-klausul

Hattrick | Afsnit 91

Thomas Nørgaard er en brandvarm kandidat i Brøndby, som ikke vil få de store problemer med at købe cheftræneren fri af Sønderjyske.

Læs mere
-18:23

Annonce

15 kommentarer

Se kommentarer
Annonce