2026-07-31 17:46:53

Officielt: Brøndby køber Hyseni

Brøndby IF bekræfter fredag på sin hjemmeside, at Olti Hyseni er blevet købt i Sønderjyske. Den unge kantspiller har fået en aftale frem til sommeren 2031. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 2. runde

søndag 2. aug

BIF

vs

VFF

Så blev det officielt. 

Fredag bekræfter Brøndby IF således på sin hjemmeside, at Olti Hyseni er ny mand på den københavnske vestegn, hvor han har fået en aftale frem til sommeren 2031.

- Det er svært ikke at være meget glad for, at Olti nu er Brøndby-spiller. 

- Det er en ung spiller, vi har jagtet intenst, og en spiller der passer rigtig godt ind i den trupsammensætning, vi ønsker, siger fodbolddirektør Julius Ohnesorge. 

De blågule køber ham fri af kontrakten i Sønderjyske, hvor han trods sin unge alder nåede 68 optrædener med ti scoringer og 12 oplæg til følge. 

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Officielt: Brøndby køber Hyseni
Foto: Brøndby IF

Ifølge Bolds oplysninger betaler Brøndby lige godt 19,5 millioner kroner i fixed fee - altså garanterede penge - for den 19-årige offensivspiller.

Hvis alle bonusser aktiveres, kan beløbet dog ramme cirka 22,5 millioner kroner, hvilket du kan læse mere om lige her.

I Brøndby bliver Olti Hyseni genforenet med Thomas Nørgaard, der var med til at udvikle U-landsholdsspilleren betragteligt i deres fælles periode i Sønderjyske.

Tidligere på sommeren fortalte den danske teenager blandt andet til Bold, at cheftræneren har været 'altafgørende' for hans succes.

Podcast Cover

Dansk oprejsning i Europa

Hattrick | Afsnit 164

Efter en jammerlig første uge for de danske hold i Europa, slog AGF, FCK og FCN tilbage i denne uge, mens FCM skuffede på ny. Vi ser nærmere på koefficientregnskabet.

Læs mere
-17:37

Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 2. runde

søndag 2. aug

BIF

vs

VFF

Annonce

35 kommentarer

Se kommentarer
Annonce