Esbjerg fB har officielt fundet ny cheftræner.
45-årige Hjalte Nørregaard kommer fra en stilling som assistent i FC København og har underskrevet en fireårig kontrakt på vestkysten.
- Hjalte Nørregaard har en stærk forståelse for spillet både på og uden for banen og har stor erfaring med udvikling af unge spillere samtidig med, at han har arbejdet i et miljø, hvor kravene til resultater er meget høje.
- Den kombination passer rigtig godt til EfB og den retning, vi ønsker for klubben, siger sportschef Sebastian Brydegaard.
Han uddyber:
Artiklen fortsætter efter billedet

- Vi har fulgt Hjaltes udvikling som træner over en længere periode, og i forbindelse med denne proces har vi haft nogle rigtig gode samtaler om fodbold, ledelse og cheftrænerrollen. Her blev det hurtigt tydeligt, at der både var en stærk gensidig kemi og et stort sammenfald i vores tanker om, hvordan vi skal udvikle holdet, spillerne og klubben.
- Samtidig er det vigtigt, at vi får opbygget et stærkt og velfungerende trænerteam i EfB, og Hjalte bliver leder af det team. Nu skal han have mulighed for at komme ind, lære spillerne, staben og klubben at kende og få sat sit præg på tingene, siger Sebastian Brydegaard.
Sancheev Manoharan stoppede tirsdag som træner for Esbjerg, der ligger sidst i 1. division med fem point for ni kampe.
I seneste sæson var vestjyderne blot to point fra oprykning til Superligaen.
Hjalte Nørregaard har første træningsdag i Esbjerg på mandag.

FC København
Esbjerg fB
Betinia Liga























