Som indikeret fra alle parter i de seneste dage skifter Pieros Sotiriou FC København ud med Astana fra Kasakhstan.
Det bekræfter FCK på sin hjemmeside.
- Det har været fantastisk for mig at være i klubben. Jeg har fået venner for livet og oplevet at spille i en meget stor klub, hvor vi sammen med fansene har oplevet store ting. Det vil jeg altid tage med mig videre i livet.
- Jeg kommer til at savne alle i klubben og savne København som by, så jeg vil helt sikkert komme forbi og hilse, når muligheden er der.
- Jeg ønsker FCK og alle omkring klubben alt det bedste, og jeg er meget stolt over, at jeg fik muligheden for at spille her, siger Sotiriou til fck.dk.
Cyprioten nåede 35 mål i 110 kampe for FC København.
— F.C. København (@FCKobenhavn) February 20, 2020

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere

FC København
FC Astana
3F Superliga
Premier League


































