bold.dk kunne torsdag erfare, at FC København og Leicester var blevet enige om handel af Victor Kristiansen.
Venstrebacken manglede blot at bestå et lægetjek i Leicester, og det ser nu ud til at være bestået.
PARKEN Sport og Entertainment A/S bekræfter i hvert fald, at en handel er ved at være på plads. Det gør de i en selskabsmeddelelse.
- F.C. København har indgået aftale om salg af kontraktrettigheden på Victor Kristiansen til Leicester City F.C. Aftalen indeholder enkelte betingelser, som alle forventes opfyldt.
- Salget forventes at have en positiv virkning på resultat før skat for 2023 på ca. 100 mio. kr, skriver de.
Artiklen fortsætter efter billedet

Dermed kan den 20-årige back nu kalde sig for Premier League-spiller.
Leicester er i skrivende stund på 14.-pladsen i Premier League.
Venstrebacken nåede 73 kampe for FCK, og i de kampe scorede han et enkelt mål, mens han lagde op til otte.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
FC København
Leicester
3F Superliga
Premier League


























