Sommerens største transfersaga er ovre.
Alexander Isak er Liverpool-spiller.
Det bekræfter den engelske mesterklub på hjemmesiden mandag aften, hvor svenskeren bliver præsenteret.
- Det har været en lang rejse at komme her til, men jeg er super glad for at være en del af det her hold, den her klub og alt, hvad den står for. Det er noget, jeg er stolt af, og jeg glæder mig til det, siger Isak.
- Jeg er bare glad for, at det er faldet på plads, og jeg kan ikke vente med at komme i gang med arbejdet. Jeg glæder mig til at møde mine holdkammerater og fansene og være tilbage på banen.
På Newcastles fremgår det, at handlen slår den britiske transferrekord.
Sky Sports beretter om en pris på 125 millioner pund, hvilket svarer til 1,08 milliarder kroner.
Alexander Isak har ikke lagt skjul på, at han ønskede skiftet til Anfield, men Newcastle har sat sig imod.
Indtil nu, hvor den svenske angriber har fået sin vilje og gennemført skiftet.
Det er gode nyheder for Liverpool-fans, efter Marc Guehis skifte til Merseyside meldes kollapset af flere troværdige kilder.
Alexander Isak har scoret 62 mål og lavet 11 oplæg i 109 optrædener for Newcastle, hvor han i øjeblikket ikke er verdens mest populære mand.
I Liverpool får han nummer 9.

Neestrup forhandler med græsk storklub
Hattrick | Afsnit 86Jacob Neestrup kan snart have styr på sin fremtid. Den tidligere FCK-træner er i forhandlinger med den græske storklub Panathinaikos.
Læs mere
Liverpool
Newcastle
Premier League


































