





Malmö FF sikrede sig på sidste spilledag mesterskabet i Sverige foran AIK, men der var også andre placeringer, som endnu ikke var fordelt.
En anden danskerklub i form af Elfsborg kunne, hvis alt flaskede sig, ende på tredjepladsen, og det krævede først og fremmest en udesejr mod Örebro.
Frederik Holst, André Rømer og Jeppe Okkels startede igen inde for Elfsborg, og sidstnævnte scorede med et velplaceret spark fladt i det lange målhjørne til 3-2, som gæsterne vandt med.
Elfsborg skulle derfor håbe på hjælp fra Häcken, som havde besøg af Djurgården, men Stockholm-klubben vandt en kneben 1-0-sejr og sikrede sig således tredjepladsen og bronzemedaljerne, mens Elfsborg blev firer.
Hammarby, som også havde tre danskere med i form af Mads Fenger, Jeppe Andersen og Bjørn Paulsen, vandt en vild 5-3-sejr over Kalmar, men ender på femtepladsen.
Du kan se Jeppe Okkels' mål i tweetet herunder.
— discovery+ sport 🇸🇪 (@dplus_sportSE) December 4, 2021


Elfsborg
BK Häcken
Örebro
Djurgården
Kalmar FF
Hammarby
Allsvenskan
























