2024-08-10 16:54:52

Oliver Sørensen er delt topscorer: Regner ikke med det varer ved

Selv om Oliver Sørensen for nuværende indtager en delt førsteplads på Superligaens topscorerliste, regner han ikke med, det varer ved resten af sæsonen.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Bold i Herning
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 4. runde

FT

FCM

2 - 0

VB

39'
10
Oliver Sørensen
Mål
58'
20
Ola Brynhildsen
Mål

Oliver Sørensen har virkelig fået finpudset målformen i denne sæson. 

Den 22-årige FC Midtjylland-midt har været på pletten tre gange i sæsonens første fire kampe. Senest kom han på tavlen fredag aften, da han scorede Thomas Thomasbergs troppers første mål i en 2-0-sejr over Vejle. 

De tre mål er nok til en delt førsteplads på Superligaens topscorerliste. Sørensen forventer dog ikke, han stadig topper listen, når sæsonen er omme. 

- Det ville da ikke skade. Men lad os nu se, siger Oliver Sørensen grinende og fortsætter:

Artiklen fortsætter efter billedet

3F  Superliga -Oliver Sørensen er delt topscorer: Regner ikke med det varer ved
Foto: Henning Bagger/Henningbagger/Ritzau Scanpix

- Jeg vil gerne score mål, og jeg håber da, jeg bliver ved, men det må vi tage til den tid.

- Jeg er glad for at score mål og bidrage til holdet, men jeg regner ikke med, at jeg bliver topscorer i Superligaen, siger Sørensen til Bold og resten af den fremmødte presse. 

Den 22-årige midtbanespiller har optrådt 91 gange for FCM. Han deler topscorerlistens førsteplads med AGF's Tobias Bech.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 4. runde

FT

FCM

2 - 0

VB

39'
10
Oliver Sørensen
Mål
58'
20
Ola Brynhildsen
Mål
Annonce

1 kommentar

Se kommentarer
Annonce