




21 minutter var der gået, og så stod den allerede 2-0 til Island, der på udebane mødte Canada i en venskabskamp lørdag.
Scoringer, som den tidligere FC København-angriber Orri Oskarsson havde stået for.
Dog endte opgøret 2-2, og det var et ærgerligt resultat, lød det fra den nuværende Real Sociedad-spids.
- Jeg har blandede følelser.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Personligt meget glad for at være tilbage og starte sådan her, men også skuffet over ikke at have formået at afslutte kampen bedre, selvom 2-2 ude mod Canada ikke er det værste resultat i verden.
- Vi vil stadig gerne afslutte kampe som denne på et højere niveau, og det ved vi, at vi er nødt til, siger Oskarsson ifølge Fotbolti.
Oskarsson har døjet meget med en baglårsskade, og han har derfor ikke været i aktion for landsholdet siden marts 2025.

Make VM Great Again: Schweiz er Dansk, Norge-væddemål & Goodbye Gollum
Drømmeklubben | Afsnit 7Drømmeklubben er tilbage med fantastiske takes fra 1/8-finalerne og ser samtidig frem til de kommende 1/4-finaler!
Læs mere
Venskabskampe
Island


































