1. Division -Ove P: Bedre end sidst vi mødte Fredericia
2016-10-19 20:32:01
Foto: Getty Images

Ove P: Bedre end sidst vi mødte Fredericia

Hobro er bedre end sidst de mødte FC Fredericia og tabte, mener Ove Pedersen, som vil se et aggressivt Hobro-hold i torsdagens kamp.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Torsdag aften tørner Hobro og FC Fredericia sammen i 1. division. Sidst de gjorde det, endte det 0-0 tidligere på sæsonen, men med et Fredericia-hold, der var bedst, mener Hobro-træner Ove Pedersen.

Han ser dog sit mandskab som værende bedre nu, end de var sidst de to hold mødtes.

- Jeg kan bedst huske dem fra da vi mødte dem hos dem. Der var det et hold, der var bedre end os. Som jeg også har sagt i andre situationer, så er vi også blevet bedre siden vi var i Fredericia. Så det bliver spændende at se os mod dem denne gang, siger Hobro-træneren til HIK TV.

Hvis Hobro skal have en sejr, er der flere ting der skal lykkes, siger han. Et af nøgleordene er aggressivitet.

- Der er flere ting, der skal lykkes. Vi skal fremstå som et aggressivt hold. Det gælder i presset og bolderobringerne, men i særdeleshed også når vi selv har bolden.

Der er kampstart torsdag klokken 18.00 på DS Arena i Hobro.

Annonce
Annonce

1 kommentar

Se kommentarer
Annonce