FC Fredericia er klar til sæsonstart.
Sådan skriver klubben i en pressemeddelelse, hvor de offentliggør, at de henter 17 millioner kroner i kapitaludvidelse.
Tilbage i midten af juni meddelte Superliga-oprykkerne, at ønskede at hente 12 millioner kroner, men det blev altså fem millioner kroner over forventning.
Og de er selvsagt glade for de øgede midler i Fredericia. I pressemeddelelsen skriver de følgende.
- FC Fredericia oplyser, at der ved afslutningen af kapitaludvidelsen den 19. juli 2025 var blevet tilført i alt 17 mio. kr.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Dermed kan klubben endegyldigt realisere udvidelsen af Monjasa Park til 10.000 tilskuere i samarbejde med Fredericia Kommune.
- Derudover opgraderer klubben organisationen og VIP-faciliteter forud for en på alle områder ny, spændende og krævende sæson.
Og det stopper ikke her.
Fredericia meddeler også, at Monjasa-ejer Anders Østergaard, der i forvejen ejede flest aktier i klubben, bliver majoritetsejer i FC Fredericia som konsekvens af kapitaludvidelsen.
Det gør han via sit fredericianske investeringsselskab Multiple Holding, skriver Fredericia i pressemeddelelsen.
Alt i alt en stor og glædelig nyhed for Fredericia, giver bestyrelsesformand Morten Rahbek udtryk for.
- Vi er utrolig stolte over den samlede opbakning til vores klub og by, og vi vil sammen gøre alt, hvad vi kan for at sikre nogle fantastiske oplevelser i Superligaen.
- Vi har overgået forventningerne til kapitaludvidelsen og er allerede godt i gang med at udvide vores loungefaciliteter samt tilføre yderligere midler til understøttelse af det sportslige set up. Tilsammen ruster det os bedre til overgangen til 3F Superliga.
- Uden vores erhvervsnetværk med Anders Østergaard og Monjasa i spidsen var klubben ikke kommet i mål med udvidelsen af Monjasa Park, og der ville næppe være blevet spillet superligakampe her i byen.
- Men nu er Fredericia en Superligaby. og vi klar til at tage hul på en historisk sæson for klubben, siger bestyrelsesformand, Morten Rahbek.
Det er planen, at Monjasa Park skal udvides fra plads til ca. 4000 tilskuere til cirka 10.000 tilskuere. Derudover skal truppen forstærkes, mens der også skal afsættes flere midler til klubbens administration.
FC Fredericia tager hul på Superligaen søndag eftermiddag, hvor FC Nordsjælland kommer på besøg på Monjasa Park.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
FC Fredericia
3F Superliga




































