


Fredag aften rullede bolden i den franske Ligue 1 og på hjemmebane tog Rennes imod Guingamp. Her sikrede hjemmeholdet sig en sen sejr over Guingamp, som fik en mand smidt ud i anden halvleg.
I første halvleg fik Mustapha Diallo en advarsel. Det gjorde han også i anden halvleg og dermed blev han sendt tidligt i bad med rødt kort, men Rennes fik også straffespark i situationen.
Men den polske angriber Kamil Grosicki kunne ikke passere den tidligere Randers-keeper Kalle Johnsson på straffesparket og dermed var stillingen fortsat 0-0.
Gæsterne fra Guingamp havde en stor mulighed for at snuppe sejren med hjem i kampens slutfase, da de slog kontra, men Yannis Salibur formåede ikke at gøre arbejdet færdigt.
Adama Diakhaby kunne få Grosicki og resten af Rennes-spillerne til at ånde lettet op i kampens overtid i den anden ende, da han sendte bolden i nettet og sikrede en sen sejr på 1-0.


Rennes
Guingamp
Ligue 1























