Chelsea er videre i dette års Champions League.
Onsdag aften cementerede den engelske storklub deres placering i top-8, da holdet vandt 3-2 på udebane mod Napoli.
Chelsea var bagud 1-2 ved pausen efter en scoring af blandt andet Rasmus Højlund. Chelsea-mandskabet fik i pausen af vide, at de skulle være rolige i deres spil. Det fortæller Chelsea-angriberen Joao Pedro efter kampen til TNT Sports.
- Træneren sagde, at vi skulle forsøge at være rolige og forsøge at spille vores eget spil på banen.
Chelsea kom ud fra pause med fornyet energi, hvor det lykkedes London-klubben at score to mål. I pausen skiftede Chelsea Cole Palmer ind, hvorefter han bidrog med en assist til Joao Pedros andet mål i opgøret.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Anden halvleg var mere åben. Cole Palmer er en strålende spiller, når han er på banen – han er en speciel spiller, udtaler Pedro.
- Det er meget positivt for os, fordi folk har meget tvivlet meget på os. Jeg synes, vi viste vores styrke i dag. Vi skal hvile os og fokuserer på Premier League, siger den Chelsea-angriberen.
3-2-sejren til Chelsea betød, at London-klubben er videre til ottendedelsfinalerne i dette års Champions League.
Til gengæld er Napoli og Rasmus Højlund færdige i Champions League, da de italienske mestre endte på en 30.-plads.

Superliga-transfernes pokerspil
Ugens Suppe | Afsnit 4Der er ingen vej tilbage til Sønderjyske for Magnus Jensen, efter han har forsøgt at presse et skifte til FC Midtjylland igennem. Vi diskuterer Superliga-transfernes pokerspil.
Læs mere
Chelsea
SSC Napoli
Champions League






































