2026-02-25 08:33:00

Pest eller kolera for Hjulmand: Håber på Arsenal

Kasper Hjulmand håber på, at Bayer Leverkusen trækker Arsenal i Champions League, da man ellers skal møde Bayern München fire gange på en måned.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Bundesliga - 24. runde

FT

LEV

1 - 1

MAI

Kasper Hjulmands succes i Bayer Leverkusen fortsætter.

Tirsdag aften formåede tyskerne at gå videre fra Champions Leagues playoff-runde med en samlet sejr over Olympiakos.

Men nu venter der en helt anden opgave for Hjulmand og co.

Leverkusen skal enten møde Bayern München eller Arsenal, og mulighederne blev kaldt for pest eller kolera på Hjulmands pressemøde af en journalist.

Hjulmand er dog sikker på, hvem han helst vil møde af de to europæiske giganter.

- Det er to af de bedste hold i Europa. Arsenal har måske brugt seks-syv sæsoner på at få denne trup og spille i Premier League og Champions League.

Artiklen fortsætter efter billedet

Champions League -Pest eller kolera for Hjulmand: Håber på Arsenal
Foto: Uwe Kraft/AFP/Ritzau Scanpix

- De har brugt meget lang tid og har nu mange topspillere med så at sige to hold, og Bayern ved vi selvfølgelig er et tophold. Det er i øjeblikket to af de bedste hold i Europa. Det er en stor opgave, men det ønsker vi også.

- Det er kun på grund af muligheden for, at vi spiller fire gange mod Bayern, at det ville være bedre for variationen at spille mod Arsenal, men de er ligeværdige i niveau.

- De har et meget højt niveau. Men fire kampe mod Bayern på en måned... Vi må se, hvad der sker. Men med Arsenal ville der være lidt variation, siger Kasper Hjulmand på pressemødet.

Leverkusen møder både Bayern München i Bundesligaen og DFB Pokal, og med en møde i Champions League bliver det to dueller oveni.

Det er fredag, at der er lodtrækning til ottendedelsfinalerne i Champions League.

Podcast Cover

Sure Zorniger og europæiske drømme

Ugens Suppe | Afsnit 2

Alexander Zorniger lægger offentligt pres på Troels Bech i jagten på nye spillere. Er det bare klassisk Zorniger - eller er der grund til bekymring i OB?

Læs mere
-45:35

Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Bundesliga - 24. runde

FT

LEV

1 - 1

MAI

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce