





Vejle Boldklub og Næstved Boldklub krydsede klinger i Nørreskoven i søndags, og her endte det med en 3-1-sejr til jyderne. Dermed er Vejle Boldklub vinder af NordicBet Ligaen i denne sæson.
Næstved-cheftræner, Peter Bonde, siger til Vejle Boldklubs hjemmeside, at Vejle var det bedste hold.
- Vi forsøger jo at gøre det, vi er gode til, og det kan jo netop lade sig gøre på en så god bane, hvilket vi ikke er forvænt med i NBL. Men vi taber kampen i felterne, siger Bonde og tilføjer.
- Jeg føler, vi er bedst ude på banen, men vi mangler kynisme i duellerne og i afslutningerne. Den har Vejle, og så taber vi. Det var jo drenge mod mænd i dag.
Artiklen fortsætter efter billedet

Bonde evaluerer også på den samlede sæson i NordicBet Ligaen, og der har både været op- og nedture for Næstved-mandskabet.
- Vi vandt 2. division suverænt og startede fantastisk i NBL (NordicBet Ligaen, red.) det første halvår, hvor vi kvalificerede os til top seks. Men foråret kan vi ikke være tilfredse med.
Næstved er nummer seks i NordicBet Ligaen, og næste opgør er mod Sønderjyske på søndag.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
Næstved Boldklub
Betinia Liga

























