International -Philip Lund skriver med B36
Foto: B36
2017-01-19 19:30:23
Foto: B36

Philip Lund skriver med B36

Offensivspilleren Philip Lund har lavet en etårig aftale med færøske B36, som han var med til at gøre til mestre i 2015.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Efter en kort periode hos Egersund fra den tredjebedste norske række, hvor han nåede at bidrage med seks mål i fem kampe drager 27-årige Philip Lund nu videre i karrieren.

Han har således lavet en etårig aftale med færøske B36, som han i 2015 var med til at gøre til mestre.

- Det er en af de bedre klubber på Færøerne, og vi blev mestre sidst, jeg var heroppe. Det er også én af grunde til, jeg har sagt ja tak. De ved, hvordan de skal håndtere mig i forhold til det forløb, som jeg har været igennem, siger Lund til bold.dk og tilføjer:

- Derudover lokkede de kommende Europa League-kampe til sommer også. Jeg er ved at nå en alder, hvor det vil være rart at få på CV’et.

- Klubben har ikke meldt en målsætning ud, men personligt er jeg kommet herop for at spille med og mesterskabet og så forhåbentligt lave et godt run i Europa League, hvor vi i hvert fald gerne skal videre fra første runde.

Lund, der tidligere har været i Malaysia og USA, havde andre muligheder.

- Jeg havde lidt muligheder hist og her, blandt andet i Norge og så noget i Asien. Men det var lidt for satset i Asien, for jeg var ikke sikker på noget og risikerede at miste det jeg havde i B36. Den bedste pakke var B36’s, siger Lund.

Lund scorede fire mål i seks kampe, da han i 2015 hjalp B36 til mesterskabet.

mikael@bold.dk

Annonce
Annonce

2 kommentarer

Se kommentarer
Annonce