Nicolai Vallys, Yussuf Poulsen, Henrik Meister, Kenneth Zohore.
Der er mange store fodboldspillere, der har været forbi Boldklubben Skjold, men én er trods alt større end de andre.
Pierre-Emile Højbjerg har nemlig taget turen fra Østerbro til den europæiske elite. Men undervejs har han ikke glemt, hvor han kommer fra.
Onsdag spillede BK Skjold mod AGF i Betano Pokalen, og derfor var Skjold-truppen samlet taget ud for at spise frokost.
Destinationen var en restaurant med landsholdskok David Fischer blandt de involverede.
Restauranten Hos Fischer er desuden trøjesponsor for Skjold.
Artiklen fortsætter efter billedet

Da alle parter først fandt ud af, hvad forbindelsen var, sørgede Fischer for, at Højbjerg ville ringe.
Det fortæller Skjold-træner Mogens Bruun.
- Pierre-Emile er jo ligesom så mange andre tidligere Skjold-drenge - han er glad for og stolt af sin tid i klubben.
- Da Fischer fandt ud af, at vi kom for at spise, havde han sørget for, at Pierre-Emile ringede på et videoopkald for at give os en hilsen og ønske held og lykke mod AGF.
- Det var virkelig stort for os, og det siger meget om, hvad Skjold er for en klub. Vi har mange tidligere spillere, som vi holder kontakten til.
- Vi er meget stolte af dem, og vi er glade for, at de fortsat gerne vil have med Skjold at gøre, fortæller Bruun.
Det er langt fra første gang, at Højbjerg demonstrerer sin kærlighed til Skjold.
For fem år siden donerede han 250.000 kroner af egen lomme til klubben, mens han og Yussuf Poulsen også har været på besøg i Skjold og givet de unge drenge i klubben en oplevelse for livet.
31-årige Højbjerg har siden barndommen i Skjold været forbi FC Købenavn, Brøndby, Bayern München, Augsburg, Schalke, Southampton, Tottenham og Marseille.
Derudover er det blevet til 97 kampe på Danmarks landshold.
AGF vandt pokalkampen mod Skjold med 6-1.

AGF
Skjold
Betano Pokalen
























