For et år siden meddelte DBU, at man sammen med Københavns Kommune og Parken Sport & Entertainment ville undersøge muligheden for at udvide Parken.
Ønsket var at få plads til 50.000 tilskuere, og nu er næste skridt i processen blevet taget.
Københavns Kommune har således afsat en million kroner for at undersøge en mulig udvidelse af Parken, og det er således blevet en del af budgetaftalen i hovedstaden.
Det bekræfter beskæftigelses- og integrationsborgmester, Cecilia Lonning-Skovgaard (V), over for Radio4.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Målet er at se, om vi kan bruge en grund ved siden af Parken til at hjælpe Parken med at udvide tilskuerkapaciteten. Det kunne for eksempel være ved at lægge VIP-faciliteter, mødelokaler og andet på den grund for at skabe plads til flere tilskuerpladser på stadion, siger hun til kanalen.
Forundersøgelsen vil foregå i 2022 og 2023, og den skal ligge klar i tide til, at politikerne ved budgetforhandlingerne i 2023 vil kunne træffe en beslutning om en investering i en Parken-udvidelse, lyder det.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
FC København
3F Superliga
Danmark
























