2026-04-22 10:21:23

Pogba ser ligheder: Bruno ville bejle til Ballon d'Or i City

Paul Pogba erkender, at han skulle have gjort mere i Manchester United, men stiller samtidig spørgsmålstegn ved det hold, han havde omkring sig, og henviser til Bruno Fernandes' aktuelle situation for at understrege sin pointe.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

PL - 34. runde

FT

BUR

0 - 1

MCI

Forventningerne var gigantiske, da Manchester United i 2016 slog transferrekord ved at købe Paul Pogba tilbage fra Juventus.

Sammen med Zlatan Ibrahimovic og Henrikh Mkhitaryan skulle franskmanden føre United tilbage til fordums styrke, men trods gode perioder lykkedes missionen aldrig.

Nu erkender Pogba, at han personligt burde have gjort mere i United, men samtidig stiller han spørgsmålstegn ved det hold, han havde omkring sig.

Det sker i podcasten Rio Ferdinand Presents.

- Vi havde et godt hold. Zlatan kom, og det gjorde Mkhitaryan også. Vi havde et virkelig godt hold, men et hold består af 11 spillere. Jeg er sikker på, at jeg skulle have gjort mere, men jeg ved ikke, om jeg kunne gøre mere, siger Pogba.

Artiklen fortsætter efter billedet

Premier League -Pogba ser ligheder: Bruno ville bejle til Ballon d'Or i City
Foto: Laurence Griffiths/Reuters/Ritzau Scanpix

Han uddyber sin pointe ved at perspektivere til den situation, Bruno Fernandes står i lige nu hos United.

- På grund af alt. På grund af holdet. Jeg er ikke ude på at sammenligne, men kan Bruno Fernandes gøre mere, end han gør lige nu i United? Og tror du ikke, at Bruno ville være i top-3 til Ballon d'Or, hvis han var i en anden klub? 

- I min optik går han direkte ind i top-3, hvis du sætter ham på holdet i Manchester City og kigger på hans statistikker og måde, han har spillet på i sæsonen. 

- Men når du ikke vinder, bliver der ikke set på dig på den måde. Det er sådan, fodbold er, siger Pogba.

33-årige Pogba, der dagen i dag spiller hos Monaco, nåede 233 kampe i United-trøjen.

Podcast Cover

Superliga-profiler siger farvel

Hattrick | Afsnit 81

Real Madrid kaldte tirsdag aften til et højst usædvanligt pressemøde med Florentino Pérez efter dage med kaos, rygter og massiv uro omkring den spanske storklub.

Læs mere
-19:04

Artiklen fortsætter efter indholdet

PL - 34. runde

FT

BUR

0 - 1

MCI

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce