2025-05-12 12:10:00

Program giver FCM fordel: FCK fik det sidste år

Thomas Thomasberg indrømmer, at FCM får en fordel ved at spille dagen efter FCK. Han vil dog også gerne minde om, at det var omvendt sidste år.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Bold i Parken
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 30. runde

FT

FCK

1 - 1

FCM

38'
01
Oliver Sørensen
Mål
83'
11
Thomas Delaney
Mål

Der er spænding helt til det sidste i Superligaen, hvor der kun er et enkelt point, som adskiller FC København og FC Midtjylland i toppen.

Der er kun to runder tilbage af sæsonen, men her får midtjyderne faktisk en fordel i næste kamp.

FCM møder Brøndby IF på mandag, og på det tidspunkt ved Thomas Thomasberg og co., hvordan det er gået FCK.

De har nemlig spillet dagen før mod Randers.

Det har blandt andet fået FCK-fans til at undre sig over, at FCM dermed får en stor fordel, og det forstår Thomasberg godt.

- Ja, det synes jeg, at det er (en fordel. red.). Jeg synes i princippet, at begge kampe skulle spilles samtidig. Men jeg mindes ikke rigtigt, at der var nogen, der tog det på samme måde sidste år.

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Program giver FCM fordel: FCK fik det sidste år
Foto: Henning Bagger/Henningbagger/Ritzau Scanpix

- Der spillede FCK om tirsdagen mod AGF, hvor vi andre havde spillet over i Nordsjælland, og Brøndby havde også spillet om mandagen.

- Så scenariet er jo det samme, som det har været sidste år. Jeg ved ikke, hvor mange år det har været sådan, siger Thomas Thomasberg.

FCK havde en fordel sidst
Det var også i den næstsidste spillerunde sidste år, at scenariet udspillede sig.

Her spillede FC Midtjylland mod FC Nordsjælland den 20. maj, inden at FC København mødte AGF dagen efter.

Det husker FCK-cheftræner Jacob Neestrup da også godt.

- Vi stod selv i den potentielle situation sidste år. Det endte med ikke at være en fordel for os, fordi vi var for mange point bagud.

- Vinder vi i Randers, så er det ikke en fordel for Midtjylland. Vinder vi ikke i Randers, så ved de jo, hvad de skal gøre eller nøjes med, siger Jacob Neestrup.

Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix.

Fra Vestegnen med en sejr
Nu er vi i 2025, hvor historien gentager sig.

Tiden må så vise, om FC Midtjylland udnytter fordelen i jagten på det danske mesterskab.

Her vil Thomas Thomasberg under alle omstændigheder have tre point med sig hjem fra Brøndby.

- Vinder de (FCK, red.) kampen, så ved vi jo ligegyldigt hvad, at vi skal vinde. Det er selvfølgelig det, vi skal derovre for, lyder det fra FCM-cheftræneren.

Det er på mandag, at FC Midtjylland er på besøg hos Brøndby.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 30. runde

FT

FCK

1 - 1

FCM

38'
01
Oliver Sørensen
Mål
83'
11
Thomas Delaney
Mål
Annonce

14 kommentarer

Se kommentarer
Annonce