Med Andreas Christensens skadeafbud sagde Brian Riemer farvel til 81 landskampe.
Nu kan det betyde et valg, hvor landstræneren skal sætte en mand på banen med blot to landskampe på sit cv.
To indskiftninger mod Nordmakedonien og DR Congo er, hvad det er blevet til for Oliver Provstgaard.
Mindre end en halv time nåede han at spille sammen med Joachim Andersen mod DR Congo. Og torsdag aften kan de udgøre det danske midterforsvar med så spinkelt et grundlag for at kende hinanden.
Men sådan er vilkårene i landsholdsfodbold. Når én falder fra, træder en ny til. Og i det her tilfælde kan det blive en meget urutineret af slagsen.
Oliver Provstgaard er måske ikke den dårligste substitut, Brian Riemer kan sende på banen.
Artiklen fortsætter efter billedet

For Lazio-spilleren har fået en forrygende start på sæsonen for sin klub. Fuld spilletid i alle fem kampe og store roser for indsatsen i det centrale forsvar.
- Jeg er utrolig glad for den start, vi har fået på sæsonen. Vores nye træner, Gennaro Gattuso, har vist mig stor tillid. Han er lidt mere afdæmpet som træner, end han var som spiller, forklarer Oliver Provstgaard, der især fremhæver hans evne til at skabe god energi i truppen.
- Vi kunne godt have brugt AC i truppen, for han er en meget dygtig spiller. Men når der opstår skader, giver det andre chancen. Sådan er dynamikkerne i fodbold.
- Hvis landstræneren peger på mig, er jeg klar og parat til at starte på banen.
- Der er meget tryk på i Italien, hvor vi hver uge spiller under et voldsomt pres i Lazio, forklarer Oliver Provstgaard, der endnu ikke er begyndt at nærstudere Erling Haalands mange mål.
Men kendskabet til den farlige bomber har han dog allerede på nethinden.
- Jeg har set mange af hans mål. Og dem kommer vi nok til at tale om de næste par dage.
- Han er en af de bedste angribere i Europa. Som forsvarsspiller vil man gerne møde de bedste spillere for at se, hvor man står, siger Oliver Provstgaard, der ikke kun vil fokusere på Haaland, men også, hvad Norge ellers kan bringe i spil.

- Lige så meget det skal handle om, hvor dygtig Haaland er, lige så meget skal det handle om, hvad Norge kan.
- Forsvarsspillerne har en fantastisk evne til at føle, at de har styr på Haaland. Men når kampen er slut, har han scoret tre mål på 12 boldberøringer.
- Man skal have fokus på ham, men i lige så høj grad, dem der forsyner ham, mener Oliver Provstgaard.

Historisk AGF-krise
Hattrick | Afsnit 24AGF-krisen fortsætter. De danske mestre har endnu ikke vundet i Superligaen, og aarhusianerne har gang i flere kedelige rekorder. Indtil videre er der tale om et historisk dårligt titelforsvar.
Læs mere
Gør landskampene sjovere
Sæt dit managerhold til Nations League, og få noget på spil i hver kamp. Dyst mod venner, familie og kollegaer om håneretten – og mærk spændingen, når dine spillere jagter point til dit hold. Sæt dit hold på Holdet.dk nu, og vær klar til kick-off 24. september kl. 20.45!

Danmark






























