VM kval. UEFA -Qamili før Danmark: Jeg vil ikke græde
Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
2026-03-25 20:46:59
Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix

Qamili før Danmark: Jeg vil ikke græde

Lirim Qamili ser frem til den særlige kamp mod Danmark, som han også har en stærk kobling til, men han vil bestemt ikke have noget imod at score i Parken.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

- semifinale

FT

DAN

4 - 0

NMD

Når Danmark og Nordmakedonien torsdag aften tørner sammen, bliver det ganske specielt for Lirim Qamili.

Sønderjyske-angriberen spiller på det nordmakedonske landshold, men er født og opvokset i Danmark.

- Det er en vigtig kamp for Danmark, men også for Nordmakedonien, siger Qamili ifølge gol.mk.

- Vi er sultne efter succes, og jeg kommer ikke til at græde, hvis jeg scorer mod Danmark i Parken.

- Vi har stor respekt for Danmark, for der er ingen tvivl om, at holdet er fremragende på alle positioner på trods af alle udfordringerne.

- Danmark har spillere i verdens bedste ligaer, men det er ikke nyt for os at møde et hold, der er favoritter. Vi har gjort det før, siger Qamili.

27-årige Lirim Qamili har spillet 13 landskampe for Nordmakedonien og scoret to gange.

Podcast Cover

Travlt i FCK - Moukoko ud og Carrizo ind

Hattrick | Afsnit 9

I dagens Hattrick starter vi med en rækker transfers i FC København. Maher Carrizo er på vej ind, Youssoufa Moukoko på vej ud, og så har klubben forhørt sig på Oliver Sørensen.

Læs mere
-15:10

Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

- semifinale

FT

DAN

4 - 0

NMD

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce