


Det danske transfervindue er for længst smækket i, men i det kronjyske arbejder man stadig på at sende et par spillere videre.
Vurderingen er ganske enkelt, at truppen i øjeblikket er for stor.
- Det er jo noget, vi selv har taget en beslutning om, for vi er for mange, siger Rasmus Bertelsen til Bold efter fredagens 3-0-sejr over Fredericia.
- Det handler også lidt om, at både Noah Shamoun og Ernest Agyiri er kommet tilbage fra nogle lejeophold, som er kommet oveni de tilgange, vi selv har kontrolleret.
- Derfor er vi lidt mange lige nu, og så er vi også i den lykkelige situation, at vores skadessituation er næsten optimal, så vi er rigtig mange spillere til træning.
- Det er vi glade for, men vi vil også gerne have plads til nogle af vores unge. Vi har et par dygtige både U19- og U17-spillere, som vi gerne vil have til at træne lidt mere med og måske være lidt tættere på holdet, og det kræver også, at vores trup er lidt mindre.
Transfervinduerne i Sverige, Norge, Island og USA er fortsat åbne.

VM Morgenbriefing: Spanien er klar til semifinalebrag
Hattrick | Afsnit 145Spanien er klar til VM-semifinalen efter endnu en sen afgørelse fra superindskifter Mikel Merino.
Læs mere


Randers FC
3F Superliga


































