Flere overraskende resultater har præget de første dage af VM.
Kap Verde chokerede alt og alle ved at spille 0-0 mod Spanien, Tjekkiet tabte 1-2 til Sydkorea, og Australien nedlagde Tyrkiet med en 2-0-sejr.
Østrigs landstræner Ralf Rangnick har noteret sig de uventede udfald og advarer nu sit mandskab mod at undervurdere VM-debutanterne fra Jordan, der venter i nationens første gruppekamp onsdag morgen dansk tid.
- Vi har set mange overraskelser ved dette VM, siger den tyske træner ifølge Reuters.
Han fortsætter.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Hvis man ser på kampene og resultaterne, har vi haft 12 uafgjorte og kun seks sejre. Der har ikke været et eneste sydamerikansk hold, der har vundet.
- Dette bliver ikke nogen let opgave. Det bliver en ubehagelig modstander. Jordan vil forsøge at lokke os frem, tage brodden af presset og derefter udnytte de åbne rum til at slå kontra. Det er det, vi forventer at møde, siger Rangnick.
Opgøret mellem Østrig og Jordan fløjtes i gang onsdag 06.00 dansk tid.

Make VM Great Again: Så er vi i gang!
Drømmeklubben | Afsnit 2De første VM-kampe er blevet spillet, og Drømmeklubben vender hele molevitten med flere nye favoritter i blandt.
Læs mere
FIFA VM
Østrig
Jordan
































