Loren Morón har siden sit indtog på førsteholdet i 2018 scoret kasser for Real Betis, og angriberen bliver ved lidt endnu – han har således forlænget sit kontrakt, så den nu løber frem til sommeren 2024.
Det skriver klubben på sin hjemmeside.
Den 26-årige angriber er denne sæsons interne topscorer i Real Betis. Han har scoret ni kasser i 26 La Liga-optrædener – det er nok til en delt femteplads på den overordnede topscorerliste i den spanske række.
Loren Morón har siden sin debut i 2018 spillet 89 kampe for klubben, og han står noteret for 26 scoringer i alt.
Han var fra 2015 til 2018 en del af andetholdet i Betis og har altså lavet et forholdsvis sent gennembrud på højeste niveau.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere


Real Betis
La Liga
































