2023-11-01 19:57:41

Reus sendte Hoffenheim ud af pokalen – Leverkusen klarede frisag

Marco Reus scorede kampens enlige mål, da Dortmund onsdag aften slog Hoffenheim ud af den tyske pokalturnering. Leverkusen var tæt på forlænget spilletid mod Sandhausen, men kort før tid slog de til.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

DFB Pokal - 2. runde

FT

DOR

1 - 0

HOF

43'
10
Marco Reus
Mål
90'
10
Ozan Kabak
To gule kort

Onsdag aften var der gang i den tyske pokalfodbold, hvor Dortmund blandt andet havde besøg af Hoffenheim.

Der var en plads i ottendedelsfinalen på højkant, men i bestræbelserne på at nå det mål, måtte Hoffenheim undvære danske Robert Skov, som sad ude med en skade.

Første halvleg så længe ud til at forløbe målløs, men to minutter før tid slog Marco Reus til.

Tyskeren fik en flad bold tilbage i feltet, hvorfra han sendte bolden over i det lange hjørne med en elegant afslutning.

Hoffenheim skulle efter pausen bruge minimum ét mål, men sådan gik det ikke. Derfor vandt Dortmund 1-0 og gik videre i den tyske pokalturnering.

Artiklen fortsætter efter billedet

DFB Pokal -Reus sendte Hoffenheim ud af pokalen – Leverkusen klarede frisag
Foto: Ina Fassbender/AFP/Ritzau Scanpix

Leverkusen klarede frisag
I et af de andre opgør skulle Leverkusen forsøge at fortsætte de gode takter ude mod Sandhausen fra 3. Liga.

Det lignede på papiret en overkommelig opgave, men helt let blev det ikke.

Exequiel Palacios sørgede ellers for at bringe Leverkusen foran 1-0, da han i første halvleg omsatte et straffespark.

Efter pausen kom problemerne for Leverkusen.

Fem minutter inde i halvleg bragte Christopher Ehlich nemlig balance i regnskabet, da han bankede en flad afslutning i det lange hjørne.

Leverkusens Jonathan Tah fik kort efter pandet gæsterne foran 2-1, men den stilling fik ikke lov at stå længe.

Få øjeblikke senere var Yassin Ben Balla på spil i modsatte ende, da han styrede et indlæg i det lange hjørne med et perfekt hovedstød.

Herfra lignede det længe forlænget spilletid, men til sidst klarede Leverkusen frisag.

Med tre hurtige scoringer sørgede Adam Hlozek og Amine Adli for en sejr. Adli noterede sig for to sene scoringer, og dermed vandt Leverkusen 5-2.

Freiburg skuffede mod Paderborn
Bundesliga-klubben Freiburg havde hjemme besøg af Paderborn fra den tyske 2. Bundesliga, men hjemmeholdet skuffede stort.

Paderborn kom i første halvleg foran 2-0, og efter pausen delte holdene et mål mellem sig. Derfor vandt Paderborn overraskende 3-1 og sikrede sig videre avancement.

Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

DFB Pokal - 2. runde

FT

DOR

1 - 0

HOF

43'
10
Marco Reus
Mål
90'
10
Ozan Kabak
To gule kort
Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce