Landstræner Brian Riemer forholder sig forud for landsholdsudtagelsen til William Osula, som blev skadet i Newcastles første Premier League-kamp mod Liverpool.
Britiske Daily Mail melder nemlig, at Osula først forventes tilbage i midten af oktober.
Til den melding responderer Riemer, at Osula snart skal have spilletid for at blive en del af den kommende landsholdstrup.
- Jeg er i løbende dialog med 'Will'. Han har en drilsk fodboldskade, der kan blusse op og ned, siger Riemer til Ekstra Bladet.
- ’Will' skal ind og spille, hvis han skal være i betragtning til landsholdet. Det er klart, at det timeglas er ved at rende ud. Min helt ærlige forklaring er, at jeg ikke ved mere end det.
Brian Riemer udtager holdet til kampene mod Norge, Portugal og Wales på tirsdag, og inden da skal Newcastle spille mandag aften mod Leeds i Premier League.
- Jeg udtager holdet på tirsdag, og det begynder at blive problematisk for ham, hvis næste kamp også er ude af billedet.
- Når den sidste kamp er spillet mandag aften, så træffer vi det endelige valg, udtaler Riemer afslutningsvis.
William Osula står noteret for to kampe for det danske A-landshold.

Kan FCK spille i Brøndby?
Hattrick | Afsnit 19Ingen finalister må have hjemmebane i pokalfinalen, men kan FCK så spille i Brøndby, eller skal opgøret til Jylland? Du får alt det nyeste i dagens afsnit af Hattrick.
Læs mere

Danmark



























