Ringkøbing er nummer seks i 2. divisions pulje 1 ved vinterpausen, og vestjyderne er meget klare i spyttet omkring sit mål om at skulle med i oprykningsspillet.
Derudover har Ringkøbing-holdet ifølge keeper og anfører Mads Petersen også andre meget konkrete mål.
- Overordnet har vi et mål om halvanden point i snit, og det betyder, at vi skal have minimum ni point i de sidste grundspilskampe, og det mener jeg helt klart er muligt, siger Petersen til klubbens hjemmeside.
Pedersen indkasserede 29 mål i 17 kampe i efteråret, og det skal gøres lidt bedre i foråret.
- Det er altid svært at sætte antal mål på, men jeg har altid en målsætning om, at vi i gennemsnit skal holdet målet rent hver tredje kamp. Vi viste mange fine tendenser på det i efteråret, så jeg tror og håber på, at vi kan holde os under 25 mål. Det ville være mere end godkendt, siger Petersen.
2. division genoptages i anden weekend i marts.


Ringkøbing
CampoBet 2. division
































