1. Division -Rise trapper ned: Går efter deltidskontrakt
2019-07-17 13:40:02
Foto: Lars Rønbøg / Getty Images

Rise trapper ned: Går efter deltidskontrakt

Lasse Rise forlader Næstved denne sommer og sigter i stedet efter en klub, hvor der ikke er fuldtidssetup.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Den tidligere Lyngby-, Randers- og Esbjerg-angriber Lasse Rise spillede i Næstved i foråret, men Rise fortsætter ikke hos sydsjællænderne i 1. division.

Rise forlader klubben, og han sigter efter en klub, hvor han kan kombinere sit civile job med fodbold på halv tid.

- Jeg har startet en lille virksomhed, som jeg bruger en masse krudt på, så der er ikke længere tid til at spille fodbold på fuld tid, siger Rise til bold.dk.

- Jeg havde en rigtig god tid i Næstved, hvor jeg nød at spille under Hemmingsenn, og jeg havde tid til at passe mit arbejde, mens jeg spillede fodbold om eftermiddagen. Nu laves det om til fuldtid, og så giver det sig selv, at jeg ikke fortsætter.

- Jeg har allerede fået nogle tilbud, men de passer ikke ind, og derfor ser jeg efter noget andet nu.

Lasse Rise føler sig fit og er stadig motiveret, og han håber på at kunne finde en klub med deltidssetup i nærheden af København. 

- Jeg vil gerne blive i hovedstadsområdet, hvor jeg kan passe fodbolden om eftermiddagen. Det fungerede fint for mig i Næstved med arbejde og fodbold på deltid. Det er en fin løsning, når man er ved at drosle karrieren lidt ned.

- Der er et par klubber i 1. division, hvor mine ønsker passer godt ind, men mindre kan også gøre det, og jeg er åben for 2. division.

- Fysikken har det godt, og jeg er stadig sulten, så jeg håber, at der kommer en god mulighed, siger Rise til bold.dk.

33-årige Rise har spillet 93 Superliga-kampe.

Annonce

7 kommentarer

Se kommentarer
Annonce