Brøndby må undvære Blas Riveros mod Silkeborg, og det skyldes ifølge Brøndby sygdom.
Men den paraguayanske back har søndag været hovedperson for flere fan-spekulationer på sociale medier, fordi han på Instagram figurerer i videoer, hvor han hygger sig med familie og venner.
Nu svarer Brøndby-cheftræner Niels Frederiksen, at der absolut ingen problemer er med backen – men på grund af sygdom i begyndelsen af ugen, er han altså ikke klar til søndagens kamp.
Det siger han til TV3 Sport.
- Jeg forstår slet ikke al den virak og panik. Der er ingenting, der er udenfor skiven. Altså, Blas er ikke blevet klarmeldt, efter han havde noget sygdom i starten af ugen. Han har trænet de sidste par dage, men det var min vurdering som træner, efter han ikke trænede i den første del af ugen, så har han ikke været klar til at spille, og derfor har jeg ikke taget ham med.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Blas er frisk, han træner og han har også været i klubben at træne i dag, siger Niels Frederiksen.
Han understreger, at Blas Riveros er Brøndby-spiller fremover.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere

Brøndby IF
3F Superliga





































