Napoli måtte nøjes med et enkelt point, da det italienske mandskab tidligere i Champions League-gruppespillet bragede ind i Røde Stjerne på deres frygtede hjemmebane.
Siden da er det serbiske hold dog rendt ind i nogle alvorlige snittere, idet holdet på udebane har tabt med henholdsvis 6-1 til PSG og 4-0 til Liverpool.
Onsdag aften gælder det så en tur til det italienske, når holdet tørner sammen med Napoli, og Røde Stjerne-forsvarsspilleren Srdjan Babic forholder sig optimistisk til chancerne for point på trods af holdets dårlige udebaneerfaringer i Champions League-sammenhæng.
- Vi har gjort alt for at forberede os til Napoli-kampen. Vi har analyseret deres seneste kampe i Champions League og Serie A, fortæller Babic ifølge football-italia.net til holdets hjemmeside.
- Vi bliver nødt til at spille op til vores bedste, fordi hvert eneste moment kan vise sig afgørende. Vi skal vise den rigtige attitude og ikke blive intimideret af atmosfæren derovre.
Det serbiske mandskab hev en ordentlig kanin op af hatten i seneste runde, da holdet på hjemmebane slog Liverpool med 2-0, men Babic pointerer, at rammerne for onsdagens kamp er betydeligt anderledes.
- Vi havde 50.000 fans i ryggen i den kamp, så det var nemmere for os. Men vi rejser til Italien for at spille en god kamp og forhåbentlig få et resultat. Vi giver ikke op, understreger Srdjan Babic.
Onsdagens kamp mellem Napoli og Røde Stjerne starter klokken 21.00.


Røde Stjerne
Champions League






























