
Så fik Cristiano Ronaldo endelig sin debut, da han spillede samtlige 90 minutter for Al Nassr søndag aften.
Her blev det til en 1-0-sejr, men den portugisiske verdensstjerne formåede ikke at komme på tavlen, selv om han fik flere muligheder for at få gang i målkontoen.
Al Nassr-spillerne forsøgte nemlig konstant at spille Ronaldo fri, og derfor har cheftræner Rudi Garcia været nødt til at komme med en klar melding til dem.
- Det er meget vigtigt for spillerne at spille normalt og ikke altid forsøge at give bolden til Cristiano. Jeg har fortalt dem, at de skal træffe de rigtige valg på banen.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Det er klart, at når Cristiano eller Talisca er alene og beder om bolden, skal vi give dem bolden. Disse to spillere er i stand til at gøre forskellen.
- Vi havde dog flere gange muligheden for at slå et indlæg, men så var der ikke nok folk i feltet, hvor de to til tider ikke var der. Det skal vi arbejde på, så vi har en af dem i feltet, siger Rudi Garcia ifølge Goal.com.
Cristiano Ronaldo har fået vist målnæsen frem i Saudi-Arabien, men det var dog kun i en showkamp.
Her nettede han nemlig to gange mod PSG i en kamp, som sluttede 4-5.

Al Nassr FC
Saudi Pro League


























