Finalen i den spanske Super Cup mellem FC Barcelona og Real Madrid vises på Bold+.
Har du ikke allerede Bold+, kan du købe abonnement her.
Da FC Barcelona for nylig tromlede over Athletic Club, var det uden Lamine Yamal fra start.
Han havde trænet for sig selv dagen inden og var kun klar til at få nogle få minutter.
Det gjorde han så, da han i 72. minut kom ind i stedet for en velspillende Roony Bardghji, der havde startet ind i Yamals fravær.
Men til finalen, som spilles søndag aften, er Lamine Yamal klar til at starte inde.
Artiklen fortsætter efter billedet

Det fortæller Barca-træner, Hansi Flick, på et pressemøde lørdag.
- Han er klar til at spille fra start. Alle spillere er klar til at spille fra start eller være indskiftere. Det er dejligt at have alle spillere med os - også Gavi og (Andreas, red.) Christensen, siger træneren ifølge SPORT.
De to skadede spillere er rejst til Saudi-Arabien for at bakke holdet op, men kommer ikke i aktion.
Der er stadig nogle dilemmaer for Hansi Flick i forhold til startopstillingen. Blandt andet om det er Robert Lewandowski eller Ferran Torres, der skal starte som angriber.
- Det ser vi på. Vi mangler at gennemføre den sidste træning, og så tager vi en beslutning efterfølgende.
- Det vigtigste er, at vi har mange gode muligheder på hver position. Det er ikke let for spillerne, fordi alle vil spille, men det vigtigste er holdet.
Finalen går i gang søndag aften klokken 20.00.

Real Madrid
Barcelona
Supercup




































