






Når AGF og Brøndby IF spiller, er der nærmest garanti for skænderier og 'in fights'.
I første pokalkvartfinale mellem de to mandskaber gik der ikke ret meget mere end et par minutter, før Mikael Anderson og Clement Bischoff røg i totterne på hinanden.
Returkampen søndag aften, som Brøndby slap bedst fra, var ingen undtagelse. Blandt andet sendte Daniel Wass et kys afsted til Mikael Anderson, da førstnævnte scorede til 1-0.
Dramaet stopper dog ikke altid på banen. På sidelinjen har Uwe Rösler og den nu tidligere Brøndby-cheftræner Jesper Sørensen ofte haft intense diskussioner, når de to hold er tørnet sammen, som for eksempel ved kvartfinalerne i pokalturneringen i 2023.
Derfor spurgte Bold efter søndagens pokalbrag AGF’s cheftræner om fyringen af Jesper Sørensen, som han sender varme tanker.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Som cheftræner er alle i samme båd. Jeg er aldrig glad, når en af mine kolleger bliver fyret. Det inkluderer Jesper Sørensen.
- Jeg tænker på ham, og jeg har prøvet at stå i den situation, som han gør nu. At miste sit job påvirker både hans liv, karriere og familie, og mere har jeg ikke lyst til at kommentere, for jeg ved ikke, hvad der er op og ned.
- Jeg ønsker ham alt det bedste. Vi kæmpede altid hårdt mod hinanden, når vores hold mødtes, men vi gav altid hånd efter kampen, fortalte AGF-cheftræneren.
Da solen stod op onsdag morgen, var der kun få personer i Brøndby IF, der vidste, at Jesper Sørensen snart var fortid i klubben. Læs meget mere om fyringen lige her.


AGF
Betano Pokalen






































